Jaki jest Twój poziom pozytywności w miejscu pracy?

Jak pozytywnie się czujesz, kiedy idziesz do pracy i siadasz przy biurku?

Czy czujesz się przygnębiony przez pierwszą godzinę, a potem nagle się rozkręcasz? Czy zmienia się to z dnia na dzień, np. w poniedziałkowy poranek masz mniejsze szanse na to, aby czuć się pozytywnie, w porównaniu do środy lub piątku? Czy zależy to od pogody?

Jest wiele elementów, które mogą wpływać na nasz nastrój i w efekcie na to, jak pozytywnie się czujemy, ale jak ogólnie oceniłbyś swój przeciętny poziom pozytywności w miejscu pracy?

Większość z nas przyzna, że od czasu do czasu zmaga się z negatywnymi emocjami. Jest to normalne i wynika z faktu, że jako ludzie jesteśmy automatycznie zaprogramowani, aby patrzeć na negatywne strony przed pozytywnymi. Jest to cecha, którą odziedziczyliśmy przez wieków, kiedy nasi przodkowie musieli radzić sobie z dużo większymi zagrożeniami fizycznymi niż my w dzisiejszych czasach.

Nasza reakcja "walcz lub uciekaj" tak naprawdę nie zmieniła się, mimo że zagrożenia, z którymi mamy do czynienia na co dzień, uległy zmianie. Oznacza to, że Twój mózg zawsze będzie skanował otoczenie i szukał powodów, aby albo uciec uciec lub przygotować się do walki. Na szczęście w nowoczesnym biurze nie ma zbyt wielu powodów do jednego i drugiego.

Jeśli więc czasami czujesz się bardziej jak Eeyore niż jak Tygrys, to w porządku. Musisz jednak upewnić się, że twoje radosne chwile są częstsze niż te ponure.

Jak można zmierzyć pozytywność w miejscu pracy?

Bardzo trudno jest zmierzyć pozytywność, po prostu dlatego, że nie jest to coś, co można zobaczyć lub trzymać w rękach. To tylko coś, co można poczuć.

Można szukać znaków, np. tego, czy ktoś się bardziej uśmiecha, czy nie, ale to może być czasem maska. Wiele osób próbuje i udaje szczęście, aby pokazać, że ludzie, że wszystko jest w porządku, kiedy wewnątrz jest zupełnie odwrotnie.

Jak więc możesz zmierzyć, jak bardzo pozytywne jest Twoje miejsce pracy i jak możesz rozpoznać, czy musisz osobiście popracować nad swoją pozytywnością, czy nie?

To trudne, ale możesz to dostrzec, jeśli będziesz się dobrze przyglądać.

Po pierwsze, szukaj uśmiechów, ale upewnij się, że czytasz język ciała, aby upewnić się, że czy są żadnych sprzecznych punktów, które mogłyby zanegować ten uśmiech. Na przykład, jeśli ktoś się uśmiecha, ale jego język ciała jest napięty, defensywny, a oni są fidgeting dużo, to jest bardzo prawdopodobne, aby być fałszywy uśmiech. Jeśli jednak wydają się zrelaksowani, to prawdopodobnie jest to uśmiech prawdziwy.

Możesz też zastanowić się, ile pomysłów wychodzi z sesji współpracy, które prowadzisz wokół mebli w sali konferencyjnej. Jeśli jest ona dość wysoka lub wzrasta, to dobry znak, że poziom pozytywności jest wysoki, a pewność siebie jest tuż obok.

Możesz również przyjrzeć się produktywności. Kiedy morale jest wysokie, pozytywność jest również wysoka, a to oznacza, że wydajność również będzie rosła.

Są to najlepsze sposoby na sprawdzenie, jak pozytywne jest twoje biuro. Oczywiście, jeśli jesteś menedżerem, możesz też po prostu zapytać swoich pracowników! Ankieta dla pracowników jest dobrym sposobem na zrobienie tego, oczywiście anonimowo, i możesz zadać pytania o to, jak pracownicy czują się w biurze, w firmie i w jaki sposób pracują. To może dać ci kilka bardzo przydatnych informacji na temat obszarów, które mogą wymagać zmiany lub poprawy.

Jak możesz stwierdzić, jaki jest Twój osobisty poziom pozytywności w miejscu pracy?

Możesz go poczuć. Właśnie tak. Czy czujesz się podbudowany? Czy szukasz opcji szklanki do połowy pełnej, zanim zaczniesz myśleć, że jest ona do połowy pusta? Czy czujesz, że jesteś zainspirowany na swoim biurku w biurze projektanta? Czy masz pomysły i czujesz się wystarczająco pewny siebie, aby się nimi podzielić?

To wszystko są bardzo jasne znaki, że czujesz się pozytywnie. Jednak to nie znaczy, że nie można poprawić ten poziom jeszcze bardziej, być może z pozytywnych afirmacji lub bycia świadomym wszelkich negatywnych myśli masz i pracy do reframe je.

Kiedy skupiasz się na pozytywnym nastawieniu, poprawia się życie w biurze i poza nim.

Autor

Jacek Hudkowski

Projektant nowych rozwiązań zapięć do segregatorów - Warszawa.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 505-693-456

E-mail: kontakt@pozyczajrozsadnie.pl

ul. Dąbrowska 35 ,
32-569 Kraków